Prirodzený alebo znásilnený rast?

V polovici augusta bol zverejnený rebríček najinovatívnejších krajín sveta. Neprekvapilo ma, že prvé bolo Švajčiarsko, ani že Slovensko kleslo o jednu priečku na 37.miesto.
Zaujali ma faktory, podľa ktorých boli ekonomiky jednotlivých krajín hodnotené.
No a keďže sa inováciám sama venujem, chcela som nájsť a porovnať súvislosti globálnych faktorov s ohľadom na možnosti  malých podnikateľov. O tom ale inokedy.

V článku ktorý som našla mi totiž zarezonovali iné veci.
Citujem: „Zachovanie tempa inovácií je veľmi dôležité, keďže slabý globálny rast a produktivita potrebujú nové motory rastu“ a ako uvádza generálny riaditeľ WIPO Francis Gurry: “Investície do inovácií sú rozhodujúce pre zvýšenie dlhodobého hospodárskeho rastu,” tiež dodal, že v dnešnej ekonomickej situácii je nájdenie nových zdrojov rastu prioritou.

3 vety a 4 krát slovo RAST.
Niekto a iste aj pán Gurry by sa mal spamätať. Celá táto nekonečne rastúca ekonomika je pre planétu nielen vyčerpávajúca, ale doslova zničujúca.

Začiatkom augusta vyšla totiž aj iná správa, a to, že zásoby pitnej vody, jedla a čistého vzduchu, ktoré sa obnovia za rok ľudstvo tentokrát spotrebovalo už  za 8 mesiacov.
A už žijeme na dlh vážení!
Máme plno informácii a je ich tak veľa a striedajú sa tak rýchlo, že nám často unikajú súvislosti.

Inovácie? Áno!  Som ich veľký fanúšik.
No ak budeme inovovať len kvôli kontinuálnemu a dlhodobému rastu ekonomiky, nepotrvá dlho, a budeme nútení inovovať už len kvôli samotnému prežitiu.
A tuším by sme už mali aj začať…

Napríklad aj takto, každý sám za seba:

  • trieďme odpad;
  • neplytvajme jedlom;
  • podporme našich pestovateľov aj keď sú ich paradajky o pár centov drahšie než tie zo Španielska, ktoré ani zem nevideli;
  • nekupujme potravity s palmovým olejom, lebo tak podporujeme výrub pralesa!;
  • nekupujme toxické prádlo a´la zara a iné fajnové obchody;
  • chráňme prírodu, a teda nezásobujme ju odpadom; vysádzajme stromy alebo ich aspoň neničme;
  • ak už ideme do prírody vezmime aspoň jedno igelitové vrecko a pozbierajme čo tam nepatrí, keď to môže urobiť Jana Kirschner, možeš aj ty, aj ja, aj každý;
  • alebo pozbierajme odpadky pred svojim vlastným domom a okolo kontajnerov;
  • alebo si upracme aspoň pred vlastnými dverami, ale nie tak ako môj sused oproti, ktorý práši svoju rohožku o zábradlie a sype svoj bordel susedom o poschodie nižšie.

Zachovajme si vzájomnú úctu a ľudskosť alebo aspoň úplne základnú slušnosť.

Rast je úplne prirodzený proces

A ako taký je len jednou fázou z cyklu vývoja.
Skracovať fázu útlmu a predlžovať čo najviac fázu rastu, vynucovať si to, ako jahody v januári, tlačiť rast ekonomiky len preto, že niečo chceme, no reálne nepotrebujeme, je obyčajná chamtivosť, nie cesta.

 

Prečítajte si aj:

Ľudstvo je ohrozené, pretože reálne nerastie, len sa rozpína

Zbystrite, tu nájdete: Akcie, ktoré pre Vás pripravujeme