7 zábavných cvičení na rozvoj kreativity. Číslo 3 musíte vyskúšať!

Svetom hýbu inovácie a to nielen v technológiách.
Schopnosť tvoriť a nachádzať nové postupy, riešenia, produkty je potrebná v každej oblasti nášho života.
Našťastie túto schopnosť máme všetci. Niektorí viac, iní menej rozvinutú, no nikdy nieje neskoro na jej ďalší rozvoj.

Tu je prvých 7 tipov. Začnite dnes!

1. Pozorujte ľudí a vnímajte ich inak

Toto cvičenie je veľmi obľúbené a zábavné. Môžete ho robiť sami alebo s niekým, doma, na nudnej porade v práci, v autobuse, kdekoľvek.
Pozorujte ľudí vo svojom okolí, vyberte si niekoho konkrétneho (známeho či neznámeho) a pozrite sa, aké zviera vám ten človek pripomína. Na aké zviera by sa asi zmenil, keby to bolo možné? Podobným spôsobom ho prirovnajte aj k iným veciam ako napr. aký by bol z neho kvet, aké auto, farba, jedlo, kniha, jednoducho čokoľvek.

Pozorujte pocity, ktoré vo vás jednotlivé prirovnania vyvolávajú. Majú niečo spoločné?

2. (auto)Portrét

Vytlačte si svoju fotku, aspoň vo veľkosti A5 a nezmazateľnou fixou ju dokreslite. Cieľom však nieje zohyzdiť si tvár, ako to bežne robia deti (a nielen oni) ľuďom na titulných stránkach časopisov.
Naopak, vy si svoj portrét zábavne dokreslite rôznymi prvkami, ktoré vám budú lietať okolo hlavy, liezť sa po ramenách, prípadne zmenia pozadie. Dokreslite alebo dopíšte čokoľvek, čo vytvorí novú vtipnú pointu.
A potom vymyslíte, čo s tou fotkou urobíte ďalej…

3. Reštart

Deň, keď sa nepripojíte na sociálne siete, nič neprečítate, žiadne noviny, blogy, články, nič. Nepozriete si žiadny film, video, webinár, nič podobné. Namiesto toho si nájdete náhradnú činnosť. Tento deň sa nebudete zaoberať ničím, čo už vymyslel niekto iný. Tento deň dajte priestor vlastnej tvorivosti.
Dokonca aj keď večer čítate deťom rozprávky, v tento deň si budete musieť nejakú vymyslieť.

Toto je výborný tréning na návrat do prítomnosti, uvedomenie si rutinných zvykov a spustenie vlastného tvorivého procesu.

4. Vy, rodina a práca

Vezmite si čistý kancelársky papier. Do jeho stredu napíšte: Ja a svoje meno (napr. Ja Jozef)
Následne začnite kdekoľvek okolo pripisovať aspoň 30 prívlastkov toho, aký ste alebo aký by ste chceli byť (napr. múdry, bystrý, spoľahlivý, lenivý, bohatý…) Ktoré z nich sú pre vás prioritné a ako by ste ich mohli rozvíjať? Zakrúžkujte 3.
Tento postup zopakujte aj so slovom rodina a práca.
Nakoniec dajte všetky tri papiere vedľa seba a pozrite sa na 3 prioritné prívlastky na každom z nich. Nájdite možnosť ako ich rozvíjať tak, aby sa navzájom podporovali.

Takto ľahko podnecujete svoju fantáziu, odbúravate bloky tvorivosti a rozvíjate schopnosť nachádzania súvislosti.

5. Opustite zónu komfortu

Počas celého dňa sa snažte robiť veci inak než ste zvyknutí. Ak ste pravák, umyte si zuby ľavou rukou, vezmite si tašku/ kabelku do opačnej ruky než v ktorej ju bežne nosíte, skúste sa najesť ľavou rukou (ľaváci pravou), choďte z práce inou cestou. Čokoľvek robíte, v tento deň to robte inak než bežne.

Veľmi efektívne cvičenie na prepájanie ľavej a pravej mozgovej hemisféry.

6. Hľadajte indície

Zájdite do kníhkupectva alebo knižnice.
Vyberte si jeden problém alebo situáciu, na ktorú potrebujete nájsť riešenie.
Zvoľte si oddelenie kníh s tematikou, ktorá je blízka tomu, čo práve riešite.
V duchu si povedzte, že hľadáte riešenie na tento konkrétny problém a potom intuitívne, bez premýšľania vyberte knihu. Opäť náhodne knihu otvorte a tam, kde vám padne zrak, prečítajte si slovo, vetu, odsek alebo celú stranu. Následne začnite hľadať súvislosti s tým, čo riešite.
Celý postup môžete opakovať viackrát s tou istou alebo inou knihou.

7. Rodinný obraz

Potrebovať budete fotky členov vašej rodiny, staré obrázkové časopisy, nožnice, lepidlo, farby, fixy a tvrdý papier na podklad. Formát nechám samozrejme na vás. Tvoriť môžete sami, no omnoho viac zábavne je zapojiť aj ostatných členov rodiny.
Spoločne vytvorte koláž z fotiek a obrázkov z časopisov, domaľujte pozadie, dokreslite detaily a tešte sa so spoločného diela.

Samotná práca na obraze ako i obraz samotný, vám môže mnohé naznačiť o tom, k čomu ktorý člen rodiny inklinuje, kde sa vidí, ako sa práve cíti alebo po čom túži.

Pravdepodobne bude pre vás náročné zvládnuť niektoré z cvičení na 100%, hoci skúsiť by ste to mohli
Pokojne si ich upravte a doplňte, zmeňte ich poradie.
Veď aj o tom kreativita je ;-) )

Prečítajte si aj:

Žijeme v dobe ked logika nestačí
Chceli by ste nejakú vlastnosť, ktorú obdivujete u iných?
Čo presne znamená pozitívny prístup

Zbystrite, tu nájdete: Akcie, ktoré pre Vás pripravujeme